Get Adobe Flash player

Artykuły z numeru ‘Rok VI Nr 2 (17) 2008’

Dobry kierunek

Rozmawiał: Michał Wierusz-Kowalski

Rozmowa z Andrzejem Wodą, Prezesem Polskiego Związku Hodowców Koni w przeddzień Walnego Zjazdu Sprawozdawczo-Wyborczego Czytaj dalej »

Społeczne aspekty rynku koni we Francji

Aleksandra Górecka

Sektor rynku, związany z końmi i jeździectwem we Francji, to 60 tys. miejsc pracy, milion koni i tyluż ich użytkowników. W oczywisty sposób rynek „koński” stanowi ważny ekonomicznie sektor gospodarki, który od wielu lat posiada utrwaloną pozycję w tym kraju. Czytaj dalej »

Spotkanie Światowej Federacji Hodowli Koni Sportowych WBFSH 2007

Dorota Lewczuk

Ostatnie spotkanie WBFSH odbyło się w dniach 5-8 listopad 2007 roku w miejscowości Apeldoorn w Holandii. Pierwszego i ostatniego dnia organizator spotkania KWPN zorganizował wycieczki do stad i stajni swoich hodowców. Ponadto doszło także do wielogodzinnego posiedzenia zarządu i komitetów wykonawczych WBFSH. Czytaj dalej »

O Luronie raz jeszcze

Katarzyna Wiszowaty

Zgłębiając lekturę, jaką stanowić może wiele ciekawych i rzeczowych artykułów zawartych w ostatnim numerze „Hodowcy i Jeźdźca”, znalazłam i taki, który niezorientowanego w temacie wprowadzi w błąd, a zorientowanego może zdumieć. Mowa o próbie krótkiej biografii i oceny ogiera Luron, pióra Agnieszki Boryny, będącej skrótem jej pracy magisterskiej. Artykuł ten zawiera wiele nieścisłości i przemilczeń, które moim zdaniem warto wyjaśnić, by dać w miarę pełny i prawdziwy obraz kariery sportowej i hodowlanej tego znakomitego konia. Czytaj dalej »

Okiem weterynarza – Kolki

dr. Jan Samsel

Do napisania tego tekstu skłonili mnie właściciele zwierząt, mający problem z otrzymaniem pomocy dla konia z bolącym brzuchem. Posiadacze koni często przez długie lata nie mają styczności z kolką u konia. Przeważająca większość przypadków to choroby, które można wyleczyć w stajni przy pomocy zastrzyków, płukania żołądka czy kroplówki. Czytaj dalej »

Wartość użytkowa i hodowlana koni zarejestrowanych w Związku Trakeńskim w Polsce z uwzględnieniem ich przynależności do rodzin żeńskich, cz 1. Rodziny wschodniopruskie

Janusz Wejer

Określenie wartości użytkowej i hodowlanej koni, a także znajomość ich pochodzenia, przynależności do rodziny żeńskiej, czy rodu męskiego odgrywa w hodowli koni znaczącą rolę w procesie doboru par do rozrodu. Jednym ze źródeł, na podstawie których dokonuje się szacowania wartości hodowlanej zwierząt, jest znajomość wartości użytkowej i hodowlanej osobnika, ale także i osobników z nim spokrewnionych. Czytaj dalej »

Rody męskie w hodowli koni zimnokrwistych

Szczepan Chrzanowski

Zakład Hodowli Koni SGGW pod kierunkiem prof. dr hab. J. Chachuły przeprowadził analizę stanu hodowli koni zimnokrwistych w latach 80. Sadzę, że prawie po 20 latach warto pokusić się o krótką ocenę zmian, jakie zaszły w tym okresie. Czytaj dalej »

Wystawy-sprzedaże ogierów zimnokrwistych w 2007 roku

Wiesław Niewiński, Wojciech Ganowicz, Andrzej Stasiowski, Dorota Müller

Okręgowy Związek Hodowców Koni w Rzeszowie zorganizował VII Wystawę-Aukcję 06.10.2007 r. w Zabajce. Do oceny przedstawiono 22 ogiery, które wcześniej zdały próbę dzielności. Dwa ogiery nie uzyskały wymaganych 77 punktów bonitacyjnych i nie zostały zakwalifikowane do hodowli. Czytaj dalej »

Wartość użytkowa i hodowlana koni zarejestrowanych w Związku Trakeńskim w Polsce z uwzględnieniem ich przynależności do rodzin żeńskich

Ewelina Cześnik

Na wstępie winni jesteśmy Pt. Czytelnikom wyjaśnienie, iż wymienione w poniższym artykule Janusza Wejera konie to w większości przypadków przedstawiciele rasy wielkopolskiej pochodzenia trakeńskiego i wschodniopruskiego, a tylko nieznaczna część z nich jest rasy stricte trakeńskiej. Czytaj dalej »

Wszechstronny koń zimnokrwisty

Ewa Jastrzębska

Przewrotność tytułu niniejszego artykułu jest celowa, żeby skłonić Czytelnika do zastanowienia się, czy rzeczywiście polski koń zimnokrwisty powinien być postrzegany tylko jako wysokiej jakości żywiec rzeźny. Czytaj dalej »Partner przy wydawaniu pisma
Prenumerata "Hodowcy i Jeźdźca" w wyjątkowej cenie! Teraz tylko 44 zł rocznie zamiast 75,96 zł.
Prenumerata "HiJ" się opłaca!

Reklama:

Ubezpieczenia
Ubezpieczenia
Monitoring Stajni
Stajnia Wygoda
LEX HIPPICA
SO Sieraków
Jagodne
Cichondressage