Get Adobe Flash player

Artykuły z numeru ‘Rok V Nr 4 (15) 2007 / Rok VI Nr 1 (16) 2008’

„Hodowca i Jeździec” w każdym domu…

Michał Wierusz-Kowalski, sekretarz redakcji

Polski Związek Hodowców Koni od 4 lat jest wydawcą specjalistycznego kwartalnika pt.: „Hodowca i Jeździec”, którego domeną od zarania, miała być problematyka hodowlano-jeździecka. Czytaj dalej »

Geny a umaszczenie koni, cz. 2

Andrzej Grzybowski, Michał Wierusz-Kowalski

„(…) Gniada sierść tedy jest powietrza uczestniczką, a wilgości krwawej podległą, co sama wesołość w koniach jaśnie pokazuje. Cisawa zasię, ta jako ogniowej natury, tak też żółci najwięcej w sobie zamyka, co i sama rzecz w koniach pokazuje, jako tacy gniewliwi i waśniwi bywają. Czytaj dalej »

Warto zaufać koniom

Marzena Woźbińska

Poród zaczął się w terminie. O godz. 22-giej stajenny zauważył nóżkę źrebięcia w worku płodowym, chwilę potrwało zanim przybliżyła się druga nóżka i pyszczek. Klacz mocno parła, jeszcze chwila wyczekiwania i po sprawie. Czytaj dalej »

Po sezonie wyścigowym 2007

Paweł Gocłowski

Zainaugurowany w sobotę 28 kwietnia w Warszawie sezon wyścigowy 2007, którego organizatorem było Stado Ogierów w Łącku, liczył 55 dni (soboty i niedziele) i zgodnie z planem dobiegł końca w „tę ostatnią niedzielę”, czyli 25 listopada. Czytaj dalej »

120 i krowa skoczy

Jan Skoczylas

Podwójny dźwięk dzwonka, oznaczający eliminację. TRĄBA! Za co? No, za co? Przepisy określają, że istnieje 26 powodów eliminacji na parkurze. Najczęściej zdarza się ona jednak na skutek… drugiego nieposłuszeństwa konia. Nieposłuszeństwo, z kolei, obejmuje: odmowę skoku, wyłamanie, opór, woltę lub grupę wolt. Czytaj dalej »

Polskie zaprzęgi w roku 2007

Marek Zaleski

Rok 2007 był rokiem rozgrywania Mistrzostw Świata w powożeniu zaprzęgami kucy i Mistrzostw Świata w powożeniu zaprzęgami parokonnymi. Szczególnie te drugie Mistrzostwa były nam bliskie bo rozgrywane były w Ośrodku Jeździeckim „Sielanka” w Warce. Czytaj dalej »

Problemy ścięgnowe u koni

Olga Kalisiak

Ścięgna i więzadła to tkanki miękkie, zbudowane głównie z kolagenu, które łączą odpowiednio mięsień z kością lub kość z kością. Uszkodzenia ścięgien stanowią około 10% przyczyn kulawizn u koni, niezależnie od sposobu ich użytkowania. Czytaj dalej »

Rola tłuszczów w diecie koni

Agnieszka Kowalska

Koń towarzyszył człowiekowi podczas wypraw wojennych, umożliwiając zdobywanie i poznawanie odległych rejonów świata. Przez wieki odgrywał podstawową rolę w rolnictwie, leśnictwie, transporcie towarów oraz w sporcie przyczyniając się do rozwoju cywilizacji. Czytaj dalej »

Powozy i pojazdy konne, cz. 9

Andrzej Jankowiak

Opisując w ośmiu poprzednich naszych spotkaniach wiele, jakże różnych pojazdów konnych zatoczyliśmy wielki krąg w centrum którego postawiliśmy naszą Victorię. Czytaj dalej »

Amazonki

Aleksandra Jaworowska

„Szum kasztanów niżej morski śpiew
gasną o zmierzchu świece ukwieconych drzew
droga w gaju wprost słońca świeci się podwójnie
od szumu i wieczoru ciemnieją ustronia
kołysząc się trawą bujną
dziewczyny smukłe na koniach”

Józef Czechowicz „W pejzażu” Czytaj dalej »Partner przy wydawaniu pisma
Prenumerata "Hodowcy i Jeźdźca" w wyjątkowej cenie! Teraz tylko 44 zł rocznie zamiast 75,96 zł.
Prenumerata "HiJ" się opłaca!

Reklama:

Ubezpieczenia
Ubezpieczenia
Monitoring Stajni
Stajnia Wygoda
LEX HIPPICA
SO Sieraków
Jagodne
Cichondressage