Get Adobe Flash player

Artykuły z numeru ‘Rok V Nr 3 (14) 2007’

Ogiery rasy małopolskiej w Zakładach Treningowych

Ewelina Cześnik

To ogólnie znane stwierdzenie, że do hodowli i rozrodu w rasie powinny trafiać najlepsze osobniki. Najlepsze czyli selekcjonowane między innymi w stacjonarnych próbach dzielności. A w czym najlepsze.? To już zależy od celów jakie wyznacza program hodowlany. Czytaj dalej »

Pierwszy Ogólnopolski Czempionat Źrebiąt Rasy Polski Koń Szlachetny Półkrwi

Adam Jończyk

8 września 2007 roku odbyła się piękna i bardzo potrzebna impreza hodowlana – Ogólnopolski Czempionat Źrebiąt Rasy Polski Koń Szlachetny Półkrwi, której organizatorami byli Polski Związek Hodowców Koni w Warszawie, Warmińsko-Mazurski Związek Hodowców Koni w Olsztynie oraz gospodarze, czyli Stadnina Koni Galiny. Czytaj dalej »

Młodzieżowy Czempionat Koni, czy raczej klaczek Rasy Śląskiej

Andrzej Stasiowski

W dniu 19 sierpnia, na terenie gościnnego Stada Ogierów Książ, odbyła się kolejna impreza, która przyciągnęła hodowców i miłośników konia śląskiego. Tym razem był to młodzieżowy czempionat koni tej rasy, na którym przedstawiono 30 klaczek jednorocznych i dwuletnich oraz 4 ogierki. Czytaj dalej »

Kwalifikacja ogierów ras szlachetnych do Zakładów Treningowych

Katarzyna Wiszowaty

Czas kwalifikacji ogierów do Zakładu Treningowego to swoiste święto hodowlane, czas oczekiwania na rezultat wieloletniej pracy hodowlanej jakim jest ocena młodego ogiera na płycie i jego potencjalnych możliwości ruchowych, w skokach luzem oraz stopnia ujeżdżenia pod siodłem. Ale kwalifikacje to również doskonała okazja do przyjrzenia się i ocenienia efektów różnych koncepcji hodowlanych, a także i poszukania wśród nowych kandydatów być może kolejnego partnera dla swoich klaczy. Czytaj dalej »

Kętrzyn stolicą koni zimnokrwistych

dr inż. Ewa Jastrzębska

Każdy hodowca koni zimnokrwistych zna Kętrzyn, w którym w okresie powojennym od 50 lat funkcjonuje znakomite Stado Ogierów. Dysponuje ono najlepszym materiałem zarodowym wpływającym w dużym stopniu na doskonalenie koni zimnokrwistych w całej Polsce. Czytaj dalej »

Stacje pozyskiwania nasienia ogierów i sztucznego unasieniania klaczy perespektywą postępu w hodowli koni w Polsce

prof. dr hab. Kazimierz Kosiniak-Kamysz

Od urodzenia pierwszego źrebięcia na drodze sztucznego wprowadzenia nasienia ogiera do dróg rodnych  klaczy minęły wieki gdyż jak głoszą legendarne doniesienia miało to miejsce w DARFUR w 1322r. (cyt. 5). Pomimo upływu wieków sztuczne unasienianie u koni przyjęło się do tej pory na szerszą skalę jedynie w Skandynawii a także częściowo w Kanadzie, USA, Chinach i Japonii (2). Czytaj dalej »

Nowoczesne linie ogierów w Wielkopolsce

Anna Nowicka-Posłuszna, Olga Laskowska

Od wielu lat zmiany typu koni półkrwi w Polsce dokonują się głównie poprzez import materiału genetycznego z Europy Zachodniej, szczególnie reproduktorów reprezentujących nowoczesne linie sportowe. Czytaj dalej »

Cassini I

Wioletta Werkowska, Ryszard Pikuła

Nawiązując do wcześniejszego artykułu omawiającego „legendę hodowlaną i sportową Holsztynu”, czyli ogiera Capitol I, chcemy zaprezentować jego najwartościowszego syna – ogiera Cassini I. Czytaj dalej »

Historia koni sokólskich

Ewa Jastrzębska

Pozwolę sobie przypomnieć pt. Czytelnikom, iż ogromną szansę rozwoju hodowli koni zimnokrwistych stworzą aktualnie opracowywane „Programy ochrony zasobów genetycznych koni w typie sokólskim i sztumskim”, które po uzyskaniu poparcia Rządu zaczną obowiązywać od 2008r. Dadzą one możliwość dofinansowania hodowli tych typów koni, które wytworzone dzięki konsekwentnej pracy hodowlanej i zamiłowaniu wielu pokoleń hodowców mają szansę stać się napędem rozwoju hodowli koni zimnokrwistych w Polsce. Czytaj dalej »

Po co kangurowi kapusta – czyli droga do zebrania

Jan Skoczylas

Wiedza ujeżdżeniowa i pracowitość procentują. Pełny rozwój i wykorzystanie możliwości ruchowych konia, nie tylko przynoszą osobistą satysfakcję, ale dają wymierny efekt ekonomiczny, bowiem bbrak „kapusty” może oznaczać… brak pieniędzy. Czytaj dalej »Partner przy wydawaniu pisma
Prenumerata "Hodowcy i Jeźdźca" w wyjątkowej cenie! Teraz tylko 44 zł rocznie zamiast 75,96 zł.
Prenumerata "HiJ" się opłaca!

Reklama:

Ubezpieczenia
Ubezpieczenia
Monitoring Stajni
Stajnia Wygoda
LEX HIPPICA
SO Sieraków
Jagodne
Cichondressage