Get Adobe Flash player

Artykuły z numeru ‘Rok V Nr 2 (13) 2007’

Sielanka otwarta na świat

Wywiad Anny Cuber z Janem Waga właścicielem ośrodka „Sielanka” w Warce

Stworzył Pan piękny ośrodek sportowy, zarówno pod względem estetycznym, jak i funkcjonalnym. Jaki był cel budowy tego ośrodka i czy został osiągnięty, a może dziś został zmodyfikowany? Czytaj dalej »

Czas pójść krok dalej

Paulina Peckiel

Wydawać by się mogło, że hucuły to rasa, jak każda inna – ma swoje plusy i minusy, wady i zalety. Niezbyt duże pogłowie w porównaniu do innych ras koni hodowanych w Polsce, względnie niewielka liczba ośrodków hodowlanych, utarte opinie o ich przydatności do specyficznych rodzajów użytkowania, dyskusje na temat zasad działania hodowli zachowawczej… A jednak konie huculskie mają w sobie to coś, co przyciąga… Czytaj dalej »

Międzynarodowe hucuły

Paulina Peckiel

Dbałość polskich hodowców o zachowanie rasy, uchronienie od wyginięcia koni huculskich, lata poświęcone pionierskiej wręcz w tamtych czasach promocji tej rasy, stopień zaawansowania prac nad prowadzeniem niezbędnej selekcji rodowodowo-eksterierowej, jak również systematyczne sprawdzanie wartości użytkowej, liczba koni poddawanych próbom, a także ogólna liczba koni huculskich w naszym kraju, stawiają Polskę na pozycji lidera wśród państw zrzeszonych w organizacji noszącej miano Hucul International Federation. Czytaj dalej »

Linie męskie w hodowli koników polskich – linia Liliputa i Wicka

Zbigniew Jaworski

Pochodzenie koników polskich, których hodowlę rozpoczęto przed drugą wojną światową, jest mało znane. Te koniki, które trafiły do rezerwatu białowieskiego w 1936 roku i latach następnych, znane są tylko z nazwy, roku i miejsca urodzenia, natomiast o ich rodzicach nic nie wiemy. Czytaj dalej »

Sezon wyścigowy 2007 w liczbach

Paweł Gocłowski

Organizatorem sportowych zmagań na warszawskim Służewcu przez kolejny rok będzie Stado Ogierów w Łącku Spółka z o.o., a operatorem przyjmującym zakłady wzajemne (zarówno na torze, jak i w ekspozyturach na terenie kraju) Totolotek Toto-Mix SA. Czytaj dalej »

Po co kangurowi kapusta, czyli przewodnik po ćwiczeniach ujeżdżeniowych

Jan Skoczylas

Od czasów Moliera wiadomo, że nie wszyscy zdają sobie sprawę, że na co dzień mówią prozą. Nie wszyscy jeźdźcy i trenerzy wiedzą, że bez przerwy zajmują się ujeżdżeniem. Czytaj dalej »

Konie Przewalskiego w zamkniętej strefie Czarnobyla

Kateryna Slivinska, Zbigniew Wróblewski

Strefa czarnobylska znajduje się w klimacie umiarkowanym Niziny Poleskiej na wysokości 123 m nad poziomem morza i zajmuje obszar ok. 270 tys. hektarów. Czytaj dalej »

Powozy i pojazdy konne, cz. 7. Pojazdy z Anglii rodem

Andrzej Jankowiak

Anglia XVIII, XIX i poczatku XX w. to kraj nie tylko bujnego rozwoju gospodarczego, popartego zdobyczami kolonialnymi, lecz także kraj ogromnej kultury. Kultury jakże specyficznej, po prostu angielskiej. Czytaj dalej »

Stado w głowie

Aleksandra Jaworowska

Piotr Michałowski był pierwszorzędnym, zupełnie genialnym znawcą konia, jego kościoskładu, ruchów, wyrazu, konia roboczego może nad wszystkie inne, ale także i silnego wojskowego konia prostych żołnierzy i oficerskiego, konia wreszcie angielskiego także, eleganckiego na spacer, czy wyścigowego albo i karrosjera do miastowego brougm’u lub ciężkiego powozowego dyliżansu.

Czytaj dalej »Partner przy wydawaniu pisma
Prenumerata "Hodowcy i Jeźdźca" w wyjątkowej cenie! Teraz tylko 44 zł rocznie zamiast 75,96 zł.
Prenumerata "HiJ" się opłaca!

Reklama:

Ubezpieczenia
Ubezpieczenia
Monitoring Stajni
Stajnia Wygoda
LEX HIPPICA
SO Sieraków
Jagodne
Cichondressage