Get Adobe Flash player

Artykuły z numeru ‘Rok V Nr 1 (12) 2007’

„Sprzedam, kupię, pohandluję…”

Barbara Mazur

„Reklama dźwignią handlu” – każde słowo w tym banalnym sloganie (również… reklamowym) jest świętą prawdą. W zalewie wszechogarniającej nas na każdym kroku reklamy trudno jest się oprzeć wrażeniu, że bez niej handlu po prostu nie ma. Czytaj dalej »

Konikowe imprezy hodowlano-jeździeckie w 2006 roku, cz. 2. Zwierzyniec, Jasło, Popielno, Poznań

Zbigniew Jaworski

Harmonogram imprez, jakie planuje każdego roku Sekcja Hodowców Koników Polskich, został tak ułożony, że odbywają się one w tygodniowych odstępach. Zaczyna je północna część Polski w kolejności: Wojnowo, Sieraków i Popielno. Następnie po kilku dniach miłośnicy koników przenoszą się w region południowo-wschodni, do Zwierzyńca i Jasła, aby po niedługiej przerwie skierować się w kierunku północno-zachodnim do Poznania, na Polagrę. W tym roku pomiędzy Jasłem a Polagrą hodowcy i miłośnicy koników polskich jeszcze raz zawitali do Popielna, na walne zebranie sprawozdawczo-wyborcze sekcji. W pierwszej części artykułu omówione zostały imprezy w Wojnowie, Sierakowie i Popielnie. Teraz czas na następne w tej kolejności, w jakiej się odbywały. Czytaj dalej »

Przypadek – moda – a może sukces kilku fachowców?

Maciej Jackowski

Na progu XXI wieku o koniach huculskich słyszało już wielu miłośników koni, nie tylko w Polsce, lecz także w wielu krajach europejskich (np. w Niemczech, we Francji, w Wielkiej Brytanii, w Skandynawii, na Ukrainie) i w… RPA!. I chociaż gros ludzi w Polsce nie ma pojęcia, gdzie leży Huculszczyzna, to gdzieś im się kołacze, że taki koń istnieje. I to nie dlatego, że kiedyś zachrypniętym głosem wydzierali się, rycząc strofy pieśni o opryszkach, ich stroju, o kołomyjkach i o wodach Prutu i Czeremoszu. Skąd wzięła się ta niebywała świadomość wśród niedouczonych historii i ignorantów geografii? Czy powtórzy się ten fenomen także w przypadku innych rodzimych ras koni? Czytaj dalej »

Historia hodowli koni zimnokrwistych, cz. 1

Ewa Jastrzębska

Wśród wszystkich ras koni hodowanych w Polsce konie zimnokrwiste odgrywają dominującą rolę. Świadczy o tym utrzymujący się od kilkudziesięciu lat stan pogłowia wynoszący w 2005 roku ponad 180 tys. szt., co stanowi ponad 50% całego masowego pogłowia koni. Czytaj dalej »

Wystawy – sprzedaże ogierów zimnokrwistych w 2006 roku (c.d.)

Wiesław Niewiński, Wojciech Ganowicz, Adam Jończyk

Hodowcy z woj. podkarpackiego zorganizowali VI Międzywojewódzką Wystawę – Sprzedaż ogierów w miejscowości Zabajka koło Głogowa Małopolskiego. Chociaż w nazwie jest słowo międzywojewódzka, to 16 ogierów prezentowali wyłącznie hodowcy z woj. podkarpackiego, bez udziału hodowców małopolskich. Stawka koni mniej liczna niż w poprzednich latach, ale bardziej wyrównana. Czytaj dalej »

Jak daleko od natury? Zachowanie płciowe koni w warunkach naturalnych i stajennych

Aleksandra Górecka, Tadeusz Jezierski

W hodowli koni obserwuje się często problemy z rozrodczością. Nie można wykluczyć, że jednym z czynników wpływających na pogarszanie się wskaźników rozrodu są problemy z wykrywaniem rui u klaczy. Czytaj dalej »

Wskazania przed rozpoczęciem budowy ośrodka hippicznego

Ewa Jodkowska

Coraz większe zainteresowanie końmi w naszym kraju przejawia się również w potrzebach zapewnienia warunków dogodnych dla prowadzenia działalności hodowlanej lub sportowej. Warto sobie uzmysłowić, że realizacja tych zamierzeń w większej mierze potrzebna jest ludziom niż koniom. Czytaj dalej »

Ciąża bliźniacza – podwójny zysk?

tłumaczenie: Ewa Szadyn

Bliźnięta w hodowli koni są  niepożądane z wielu powodów. Organizm klaczy prawdopodobnie jest tego świadomy, ponieważ układ rozrodczy tych zwierząt posiada mechanizmy, aby wyeliminować jeden z zarodków we wczesnym stadium rozwoju. Czytaj dalej »

Dobrze wychowany jeździec, dobrze ułożony koń

Jan Skoczylas

Zacznę od zagadek: Bez czego piekarz nie upiecze chleba, jeżeli wszystko ma? Bez czego rolnik nie zaorze pola, jeżeli wszystko ma? Odp.1 – bez skórki! Odp.2 – bez zakrętu! Czytaj dalej »

Regulamin rozgrywania Mistrzostw Polski Młodych Koni w 2007 r.

Postanowienia ogólne

  1. Mistrzostwa Polski Młodych Koni (MPMK) jako próby dzielności mają na celu:
    • ocenę użytkowości własnej startujących koni oraz wartości hodowlanej ich rodziców,
    • nagrodzenie i uhonorowanie hodowców i właścicieli najlepszych koni,
    • zachęcenie hodowców i właścicieli koni do powierzenia najlepszego „materiału” utalentowanym jeźdźcom i najlepszym szkoleniowcom. Czytaj dalej »


Partner przy wydawaniu pisma
Prenumerata "Hodowcy i Jeźdźca" w wyjątkowej cenie! Teraz tylko 44 zł rocznie zamiast 75,96 zł.
Prenumerata "HiJ" się opłaca!

Reklama:

Ubezpieczenia
Ubezpieczenia
Monitoring Stajni
Stajnia Wygoda
LEX HIPPICA
SO Sieraków
Jagodne
Cichondressage