Get Adobe Flash player

Artykuły z numeru ‘Rok IV Nr 4 (11) 2006’

Po raz pierwszy w Kozienicach

Jacek Hebda
Kierownik WZHK – Oddział Radom

46 wystawa-sprzedaż ogierów rasy polski koń zimnokrwisty zorganizowana przez Radomski Oddział Wojewódzkiego Związku Hodowców Koni w Warszawie w dniu 23 września była w tym roku imprezą wyjątkową. Po raz pierwszy bowiem na arenę prezentacji oraz hodowlanej rywalizacji potężnych ogierów zimnokrwistych wybrano słynącą końmi pełnej krwi angielskiej Stadninę Koni w Kozienicach. Czytaj dalej »

Wystawa w Trencinie

Marcin Goraus

W dniach od 1 do 3 września w słowackim Trencinie odbyła się międzynarodowa wystawa koni KOŃ 2006. Impreza ta to trzecia z rzędu, jednak pierwszy raz uczestniczyła w niej ekipa z Polski. Czytaj dalej »

Powozy i pojazdy konne, cz. 6. Od puszty i nizin Panonii do pagórkowatych łąk Anglii

Andrzej Jankowiak

Te dwie odległe od siebie krainy, jakże od siebie pod wieloma względami różne, łączy to, że obie potrafiły wytworzyć bardzo charakterystyczne dla siebie, acz odmienne style zaprzęgu. Do dziś mówi się „zaprzęg w stylu węgierskim” lub „zaprzęg w stylu angielskim”. Czytaj dalej »

Wystawa Młodzieży Hodowlanej w Bydgoszczy

Dzięki współpracy KPZHK oraz Terenowego Koła Hodowców Koni w Bydgoszczy po raz kolejny odbyła się Wystawa Młodzieży Hodowlanej, zorganizowana 24.09.2006 r. na terenie ośrodka przy Hurtowni Motoryzacyjnej „CrossImpex” w Solcu Kujawskim. Czytaj dalej »

Na początku był… koń

Agnieszka Maria Hyjek

Trudno wprost uwierzyć, że pisałam ostatnio o jakimś letnim skwarnym popołudniu…
Pierwszy poryw zimy gwałtem zdarł odzież z drzew, a chmury opadły na ziemię ubierając ją w biały miraż… Czytaj dalej »

Osteochondroza u koni – wyzwanie dla hodowli i weterynarii

Paweł Golonka

Termin osteochondroza oznacza zaburzenia śródchrzęstnego kostnienia u organizmów młodych. Nazwy tej po raz pierwszy użył Koenig w 1887 roku do opisania wolnych lub częściowo przyrośniętych fragmentów kostnych (odprysków) w stawach u młodych ludzi. Czytaj dalej »

Użycie pomocy – rzecz oczywista? cz. 3

Jan Skoczylas

Pomocy! Ciąg dalszy…
Ciągle o tych pomocach… i ciągle bez konkretów.

Wiemy, że pomoce jeździeckie są rodzajem kodu, którym porozumiewamy się z koniem. Często używam takiego określenia: „koń musi to zrozumieć”. Czytaj dalej »

Zastosowanie masażu i biernego rozciągania koni w terapii, rehabilitacji i treningu

Zbigniew Wróblewski

Masaż to jedna z najstarszych metod fizjoterapii wykorzystywanej w profilaktyce i terapii urazów. Kolebką masażu koni były Chiny już 2000 p.n.e., w czasie panowania cesarza Huang. Stosowany był również przez Rzymian. Czytaj dalej »

Dobrostan koni a rzeczywistość

Katarzyna Bursztynowicz, Zbigniew Wróblewski

Człowiek nie może też czynić ze zwierzętami tego, co mu się żywnie podoba; wprost przeciwnie, ma okazywać z nimi solidarność, uznając ich instynkty i tropizmy za przejaw prawa natury, tzn. szanując ich własne prawa i porządek.

Jan Paweł II Czytaj dalej »

Trening koni wierzchowych – nauka i praktyka

Aleksandra Górecka, Tadeusz Jezierski

Jak koń się uczy? Jak trening wpływa na reakcje lękowe koni? Czy kary są efektywną metodą treningu? Czy „zaklinacze koni” mają lepsze wyniki w pracy z końmi? Czytaj dalej »Partner przy wydawaniu pisma
Prenumerata "Hodowcy i Jeźdźca" w wyjątkowej cenie! Teraz tylko 44 zł rocznie zamiast 75,96 zł.
Prenumerata "HiJ" się opłaca!

Reklama:

Ubezpieczenia
Ubezpieczenia
Monitoring Stajni
Stajnia Wygoda
LEX HIPPICA
SO Sieraków
Jagodne
Cichondressage