Get Adobe Flash player

Artykuły z numeru ‘Rok I Nr 1 (1) 2003’

Pejzaż z koniem w tle

Agnieszka Hyjek

Szanowni Państwo,

Pozwolę sobie potraktować tę oraz kolejne wypowiedzi nieco osobliwie łącząc dwie formy literackie – list oraz esej. Powód dość prosty; oto moim pragnieniem jest zwrócenie się do każdego z Państwa osobno, czyli tak, jakby to było długo oczekiwane spotkanie, rozmowa czy chwila spokojnego zasłuchania. Czytaj dalej »

Wrocławski Tor Wyścigów Konnych – Partynice

Jakub Kasprzak

Partynice to prawie 100-letnia tradycja rozgrywania gonitw we Wrocławiu. W XIX wieku wyścigi rozgrywano na tzw. Szczytnikach, w miejscu gdzie obecnie znajdują się Ogród Zoologiczny i Hala Ludowa. Czytaj dalej »

Western i zaklinanie koni

Jerzy Sawka

Dwie nowości jeździeckie ostatnich lat w Polsce to narodziny ruchu western i kursy naturalnych metod pracy z końmi. Czytaj dalej »

Parkury, cz. 1 – Wstęp

Krzysztof Koziarowski, Łukasz Jankowski

W cyklu „Parkury” prezentowanym na naszych łamach przedstawiamy fragmenty pisanej przez Krzysztofa Koziarowskiego i Łukasza Jankowskiego książki o tym samym tytule. Zamiarem naszym jest zwrócenie uwagi czytelnika na ogromną rolę jaką w rozwoju jeździectwa tym samym i hodowli koni odgrywa profesjonalizm i kompetencja w projektowaniu torów przeszkód. Czytaj dalej »

Tradycja i współczesność

Jan Skoczylas

Ur. W 1951 r w Wadowicach. Początek przygody z jeździectwem: 1964 w klubie WKS Podhalanin Wadowice. Uczeń Tadeusza Tetmajera i innych spadkobierców przedwojennego Grudziądza. Uczestnik Olimpiady w Monachium w 1972 r. w WKKW (pod opieką Jerzego Grabowskiego). Wielokrotny reprezentant Polski na zawodach międzynarodowych. Czytaj dalej »

Zachowawcze metody poprawy stanu układu ruchu u koni

lek. wet. Bogumił Wojnowski

  1. SUPLEMENTACJA żywieniowa
  2. SUPLEMENTACJA parenteralna
  3. DETOKSYKACJA homeopatyczna, ziołowa, bioinformacyjna
  4. MAGNETOSTYMULACJA i BIOREZONANS Czytaj dalej »

Fizjologia klaczy, cz. 1 – Ruja i ciąża

lek. wet. Grzegorz Majewski

Konie cechuje najniższa zdolność rozrod­cza spośród wszystkich zwierząt domo­wych. Według statystyk prowadzonych w państwowych stadninach, około 5% kla­czy nie było krytych z powodu braku rui, 23% jałowiło, tzn. mimo krycia nie za­chodziło w ciążę, 10% roniło. W skali roku to dużo. Straty dopełniają padnięcia źrebiąt w okresie okołoporodowym. Czytaj dalej »

Grzybice koni nie są tylko okresowym uszczerbkiem piękności

lek. wet. Grzegorz Nowak

Ocenia się, że jedna piąta światowej po­pulacji ludzi dotknięta jest grzybicami skórnymi a odsetek ten wzrasta nawet do 50% w niektórych grupach szczególnego ryzyka (…) Szacunek zakażonych grzybami zwierząt towarzyszących czło­wiekowi, w tym koni, kształtuje się po­dobnie… Czytaj dalej »

Fatalny skok

Jerzy Celiński

Upalne lato 1972 roku. W pięknych plenerach puszczy Augustowskiej, w wybudowanych przez scenografów dekoracjach i miejscach wybranych przez reżysera, kręcimy zdjęcia do filmu „Czarne chmury”. Doborowa obsada, Anna Seniuk, Elżbieta Starostecka, Leonard Pietraszak, Rysio Pietruski, Mariusz Dmochowski. Reżyseruje Andrzej Konic. Czytaj dalej »

Zasady racjonalnego żywienia koni, cz. 1 – Woda i pojenie

mgr inż. Andrzej Sarnowski

Jednym z najważniejszych zagadnień nasuwających się stale każdemu hodowcy i użytkownikowi konia, jest zagadnienie racjonalnego żywienia. Niemcy mówią: „rasę tworzy koryto”. Mądrzy hodowcy koni nieustannie pogłębiają wiedzę na temat żywienia, wiedząc że żywienie jest fundamentem, na którym buduje się sukcesy w chowie i użytkowaniu koni. Charakterystycznym zjawiskiem jest to, że dopiero smutne doświadczenie i bardzo nieraz dotkliwe porażki, zmuszają do zwrócenia należytej uwagi na kwestię racjonalnego żywienia. Czytaj dalej »Partner przy wydawaniu pisma
Prenumerata "Hodowcy i Jeźdźca" w wyjątkowej cenie! Teraz tylko 44 zł rocznie zamiast 75,96 zł.
Prenumerata "HiJ" się opłaca!

Reklama:

Ubezpieczenia
Ubezpieczenia
Monitoring Stajni
Stajnia Wygoda
LEX HIPPICA
SO Sieraków
Jagodne
Cichondressage