Connect with us

Na finiszowej prostej

Sport i wyścigi

Na finiszowej prostej

Paweł Gocłowski

Pełne dramaturgii gonitwy z udziałem najlepszych koni, zaskakujące rozwiązania taktyczne, wielkie zwycięstwa i dotkliwe porażki, niezapomniane sportowe pojedynki, a przede wszystkim ich bohaterowie i uczestnicy czyli konie pełnej krwi angielskiej niezmiennie stanowią o wyjątkowym uroku sportu królów jakim bez wątpienia są wyścigi konne.

Absolutną gwiazdą sezonu 2007 jest niepokonany w 6 startach trzyletni San Moritz (Roulette – Santa Monika po Who Knows) hodowli SK Widzów – Krzysztof Tyszko. Podopieczny trenera Andrzeja Walickiego zaprezentował warszawskiej publiczności kapitalny recital złożony z odniesionych dowolnie zwycięstw w Nagrodach Strzegomia, Rulera, Iwna, Derby, Kozienic i St.Leger. Dziesiąty trójkoronowany koń w historii służewieckich zmagań szlifuje teraz formę przed październikowym starciem w Berlinie, gdzie po raz pierwszy zmierzy się z międzynarodową konkurencją. Jeśli jednak wyjazd nie doszedłby do skutku czarny jak diabeł ogier o anielskim charakterze stanie w szranki Wielkiej Warszawskiej.

Najpoważniejszy z porównawczych sprawdzianów będzie gwoździem programu Wielkiej Jesiennej Gali zaplanowanej na 30 września. Listę startową poznamy już niebawem i najprawdopodobniej znajdą się na niej dwaj doświadczeni goście ze Szwecji, co dodatkowo zwiększy jeszcze atrakcyjność tej wyjątkowej gonitwy.

A o bezprecedensowe, trzecie zwycięstwo w Wielkiej Warszawskiej walczyć będzie w tym roku 8-letni San Luis (Dixieland – Santa Monika po Who Knows) hodowli SK Widzów, który po premierowym sezonie rozpłodowym spędzonym w macierzystej stadninie, triumfalnie powrócił na tor, wygrywając w znakomitym stylu pierwszogrupową Nagrodę Wilanowską. Pikanterii całej sprawie dodaje jego niedawna porażka w Nagrodzie Korabia, więc występ ostatniego wielkiego syna klasowego Dixielanda i ewentualny pojedynek z pięć lat młodszym półbratem, powinien okazać się świetnym magnesem przyciągającym publiczność spragnioną sportowych emocji i niezapomnianych wrażeń.

Liderem koni starszych roczników jest jednak nie San Luis, a Koń Roku 2006 – czteroletni strzegomski Hipoliner (Belenus – Hipozetta po Who Knows) hodowli Polskiej Korporacji Inwestycyjnej SA. Pupil trenera Józefa Siwonii zaczął od wyrównania rekordu bieżni na 2000m w zwycięskiej dlań Nagrodzie Golejewka, by w Bratysławie w Wielkiej Nagrodzie Słowacji (Gd3) zająć miejsce drugie. Sukces w głównej dystansowej próbie – Nagrodzie Prezesa Rady Ministrów i druga lokata w wysoko dotowanym Kincsem Preis (Gd2) w austriackim Ebreichsdorfie to kolejne cenne dokonania utalentowanego i doświadczonego kasztana.

Swego rodzaju objawieniem sezonu jest rówieśnik Hipolinera – gniady Ormuz (Special Power – Olga po Jape) hodowli Bożeny Dziubyny, który potrzebował dwóch wiosennych startów, by dojść do formy i po wygranej w grupie, napędzić stracha faworytowi w Prezesa Rady Ministrów (drugie miejsce). Latem Ormuz zdeklasował rywali w pierwszogrupowej Nagrodzie Demon Cluba i zdecydowanie przegrał z San Luisem w Wilanowskiej. Wziął jednak rewanż na rywalu w Nagrodzie Korabia, gdzie kolejność na mecie była odwrotna. Teraz trenowany przez Krzysztofa Ziemiańskiego czterolatek stanie przed zadecydowanie najtrudniejszym zadaniem w karierze.

Jesienią zwykle do rywalizacji o najwyższe zaszczyty włączają się klacze i tym razem ich honoru w Wielkiej Warszawskiej bronić będzie najlepsza z trzylatek Irkucja (Royal Court – Irawadi po Be My Chief) hodowli Polskiej Korporacji Inwestycyjnej SA. Siwa podopieczna trenerki Małgorzaty Łojek nie miała sobie równych w klasycznych bataliach – Wiosennej i Oaks, a także w Nagrodach Soliny i SK Krasne. Jej bilans uzupełniają czwarte miejsce w Nagrodzie Dżamajki (II grupa) i szóste w Derby.

Być może wyzwanie podejmie też zdobywczyni Oaks w Bratysławie (Listed) – Mavera (Don Corleone – Maria Ludwika po Saphir) hodowli Damis BT. Przygotowywana przez Józefa Siwonię klacz mijała celownik trzecia w pojedynku o Błękitną Wstęgę, a także w Nagrodach Wiosennej i Dżamajki oraz czwarta w Soliny.

Bardzo udany sezon ma trzyletni Kto Ty (Double Alleged – Kloto po Perugino) hodowli Polskiej Korporacji Inwestycyjnej SA. As trenerki Doroty Kałuby zaczął go od wygranej w Memoriale Tomasza Dula, by następnie kolekcjonować drugie nagrody w Rulera, Iwna i Derby, gdzie musiał uznać wyższość klasowego San Moritza. Trzecie miejsca w Kozienic i St.Leger dopełniają jego tegoroczny wynik.

W programie Wielkiej Jesiennej Gali znalazła się także milerska Nagroda Mosznej, jeden z ważniejszych punktów rywalizacji służewieckich flyerów. Tu w gronie pretendentów do tronu wypada wymienić przede wszystkim 6-letniego wałacha Green Maestro (Who Knows – Green Fee po Windwurf) hodowli Magdaleny Rutkowskiej, który sięgnął po wstęgi w Nagrodach Syreny (tu poprawił rekord bieżni na 1400m – 1’23.1″) i Deer Leapa. Wspomagać go będzie stajenny (Damis) kolega – rok młodszy ogier Conti Power (Special Power – Ciekawska po Dakota) hodowli Adama Milewskiego, który pokonał rywali w Haracza. Sporo emocji wywołały w pierwszej części sezonu amerykańskiej hodowli konie ze stajni trenera Marka Mioduszewskiego, ożywiając na jakiś czas rywalizację. Czteroletnia klacz Sierra Nights (Benchmark – Sierra Ridge po Cox’s Ridge) w rekordowym czasie (1600m – 1’36.3″) rozstrzygnęła na swoją korzyść Nagrodę Rzecznej i aspiruje do miana czempionki warszawskich flyerów. Z walki o prymat nie zrezygnuje też widzowski czterolatek Dżasper (Roulette – Dżalina po Graf). Ogier ma w tegorocznym dorobku wygraną w Nagrodzie Jaroszówki. Czołówka jest zatem skromna liczbowo i ogranicza się do koni starszych roczników. Trzylatki bowiem, jak dotąd, nie podjęły wyzwania, omijając pozagrupowe pojedynki w krótkodystansowej specjalności. Być może spróbują swych sił w kończących owe potyczki Nagrodach Mosznej i Criterium.

A Wielka Jesienna Gala będzie również dniem wyjątkowo ważnym dla koni z najmłodszej grupy wiekowej. Dwulatki rozegrają wówczas dwa pojedynki: zarezerwowaną dla klaczy Nagrodę Cardei i niezwykle prestiżową Nagrodę Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W rankingu służewieckiej młodzieży palmę pierwszeństwa dzierży klacz Nick of Memory (Double Alleged – Nick of Time po Mtoto) hodowli Polskiej Korporacji Inwestycyjnej SA, która nie znalazła w 3 startach pogromcy, zgarniając Nagrody Skarba i Dakoty.

Po półtorarocznej przerwie ponownie możemy oglądać w stolicy gonitwy płotowe, a 30 września w dystans 2800 metrów ruszą po raz pierwszy w tym sezonie konie trzyletnie i starsze, które wcześniej rywalizowały w swoich grupach wiekowych. Nagroda Tarana będzie zatem pierwszym porównaniem siły roczników. Liderem „starszaków” jest 4-letni ogier Czat (Belenus – Czeggra po Graf) hodowli BHT Animal Trade Spółka z o.o. i stajni Korab, który mijał celownik pierwszy w Memoriale Jerzego Eliasa i Nagrodzie Chyszowa. Cenną Nagrodę 1.Dywizji Kawalerii Wojska Polskiego rozstrzygnął na swoją korzyść 6-letni strzegomski wałach Hrabia Pan (Baby Bid – Hetmanka po Dixieland) hodowli Polskiej Korporacji Inwestycyjnej SA, podczas gdy jego rówieśnik kozienicki wałach Drammen (Special Power – Doromika po Omen) zwyciężył w Memoriale dr Aleksandra Falewicza, a dwa lata młodszy ogier Bars (Belenus – Bella Vista po All Hands On Deck) hodowli Katarzyny Wąs sięgnął po Nagrodę Hadriana.

Trzylatki ścigały się dwukrotnie. Laur Bojgarda padł łupem ogiera Alpha Prim (Purist – Alpha Lane po Lando) hodowli Polskiej Korporacji Inwestycyjnej SA. Natomiast w Nagrodzie Baracza w walce o krótki łeb pokonała go klacz Jam-Bella (Belenus – Jambalaya po Beaconsfield) hodowli Romana Piwko.

Jest to fragment artykułu, aby przeczytać pełny tekst zapraszamy do zakupu kwartalnika „Hodowca i Jeździec” Rok V nr 3 (14) 2007.
Pismo dostępne jest w Okręgowych / Wojewódzkich Związkach Hodowców Koni, Biurze PZHK, za pośrednictwem prenumeraty oraz w wybranych sklepach jeździeckich.

Więcej w Sport i wyścigi

W ostatnim numerze

HiJ nr 80 - okładka

Hodowca i Jeździec Rok XXII Nr 1 (80) Zima 2024

Wydawca

Polski Związek Hodowców Koni

Reklama

Tofi Horses
Pets Diag
Tofi Horses
eHorses
Purina
Equishop
Energys
De Heus Polska
Equishop
Cavalor
Smarthorse

Artykuł sponsorowany

RSS Aktualności ze strony PZHK

RSS Aktualności ze strony Teraz Polskie Konie

Ostatnie wpisy

Na górę