Connect with us

LXXI Zjazd Naukowy PTZ

Kronika

LXXI Zjazd Naukowy PTZ

Tegoroczny Zjazd Naukowy Polskiego Towarzystwa Zootechnicznego odbył się w dniach od 18 do 20 września 2006r na terenie Akademii Techniczno-Rolniczej w Bydgoszczy.

19 września rozpoczęły się już obrady naukowe, podczas których wygłoszono trzy referaty. Pierwszy dotyczył „Zachowania się koni i jego wpływu na użytkowanie sportowe i rekreacyjne”. Autorzy − prof. dr hab. Tadeusz Jezierski i prof. dr hab. Zbigniew Jaworski − podkreślili, iż zachowanie się koni i interakcje między człowiekiem a koniem pełnią ważną rolę w różnych formach użytkowania, a także w hodowli i chowie koni, które na tę cechę można selekcjonować. Poza tym podkreślili, że znajomość behawioru koni oraz właściwe z nimi postępowanie gwarantuje bezpieczeństwo człowieka, efektywne użytkowanie, satysfakcję dla użytkownika i hodowcy oraz dobrostan koni. Kolejne dwa referaty, wygłoszone tego samego dnia, to: „Dobrostan a produkcyjność zwierząt” autorstwa prof. dr. hab. Eugeniusza Herbuta i dr. Jacka Walczaka oraz „Dobrostan zwierząt a postęp genetyczny”, którego autorem był prof. dr hab. Roman Kołacz.

20 września odbyły się obrady w sekcjach tematycznych. Jedną z nich była Sekcja Chowu i Hodowli Koni. Pierwszy referat, opracowany przez prof. dr. hab. Zbigniewa Jaworskiego i prof. dr. hab. Tadeusza Jezierskiego, nosił tytuł „Hodowla rezerwatowa koników polskich a ich dobrostan”. Jego autorzy stwierdzili, że koniki polskie w hodowli rezerwatowej znajdują się w harmonii ze środowiskiem, a co za tym idzie mają zapewnione tzw. 5 wolności: od głodu, pragnienia, niedożywienia; od dyskomfortu; od bólu i chorób; od strachu i stresu; a także możliwość przejawiania normalnego behawioru;.

Kolejny referat pt. „Ocena stresu u koni arabskich w trakcie treningu do pokazów hodowlanych” został opracowany przez dr. Jacka Łojka i mgr inż. Alicję Poszepczyńską. Autorzy zaobserwowali, iż na wzrost tętna u koni czystej krwi arabskiej mogą wpływać obecność pracującego z nimi człowieka oraz używanie „grzechotki” podczas pokazu w kłusie. Dlatego z jednej strony należy minimalizować sytuacje mogące powodować stres, zmęczenie, znudzenie, w wyniku których koń pokaże się „niezadowolony”, z drugiej strony należy tak zdyscyplinować konia, aby wykonywał polecenia prezentera oraz podobał się sędziom.

Ostatni referat również dotyczył dobrostanu koni („Dobrostan koni na zawodach sportowych”). Dr Anna Nowicka-Posłuszna po przeprowadzeniu badań stwierdziła, iż na większości zawodów w Polsce (w skokach, WKKW i ujeżdżeniu w roku 2005) dobrostan koni był przestrzegany. Niewielkie nieprawidłowości wynikały jedynie ze zbyt intensywnego ich eksploatowania, częstego używania bata czy obecności ciał obcych w ochraniaczach.

Po każdym z wymienionych wystąpień odbywały się merytoryczne dyskusje. Ostatnim elementem programu obrad Sekcji Chowu i Hodowli Koni było zebranie sprawozdawczo-wyborcze Sekcji. (PM)

Więcej w Kronika

W ostatnim numerze

HiJ nr 80 - okładka

Hodowca i Jeździec Rok XXII Nr 1 (80) Zima 2024

Wydawca

Polski Związek Hodowców Koni

Reklama

Tofi Horses
Pets Diag
Tofi Horses
eHorses
Purina
Equishop
Energys
De Heus Polska
Equishop
Cavalor
Smarthorse

Artykuł sponsorowany

RSS Aktualności ze strony PZHK

RSS Aktualności ze strony Teraz Polskie Konie

Ostatnie wpisy

Na górę