Get Adobe Flash player

Którym ogierem – oto jest pytanie

Henryk Soboń

Zbliża się wiosna i jak co roku hodowcy z niecierpliwością oczekują kolejnych źrebiąt, które przyjdą na świat w ich stajniach. Wielu z nich znowu zada sobie podstawowe pytanie: Jakim ogierem pokryć klacz w tym sezonie?

Najpóźniej tydzień po urodzeniu źrebięcia trzeba podjąć decyzje czy powtórzyć kojarzenie, czy zadać sobie trud i szukać nowego partnera dla naszej klaczy. Aby poznać odpowiedź na to pytanie, należy wziąć pod uwagę wiele czynników i przeanalizować maksymalną ilość faktów, a i tak nigdy do końca nie możemy być pewni słuszności naszego wyboru. Często na wynik trzeba czekać wiele lat. Hodowla koni to zajęcie dla cierpliwych i pokornych. Podejmując decyzje o kojarzeniu danej klaczy z konkretnym ogierem, bierzemy pod uwagę wiele elementów i nie ograniczamy się tutaj jedynie do oceny przyszłego ojca, jak to najczęściej ma miejsce. Dużo więcej miejsca zajmuje ocena klaczy, jej przodków i jej potomstwa. Te wszystkie elementy, w miarę możliwości, postaram się państwu w dalszej części przybliżyć.

Jest to fragment artykułu, aby przeczytać pełny tekst zapraszamy do zakupu kwartalnika „Hodowca i Jeździec” Rok IV nr 1 (8) 2006.
Pismo dostępne jest w Okręgowych / Wojewódzkich Związkach Hodowców Koni, Biurze PZHK, za pośrednictwem prenumeraty oraz w wybranych sklepach jeździeckichPartner przy wydawaniu pisma
Prenumerata "Hodowcy i Jeźdźca" w wyjątkowej cenie! Teraz tylko 44 zł rocznie zamiast 75,96 zł.
Prenumerata "HiJ" się opłaca!

Reklama:

Ubezpieczenia
Ubezpieczenia
Monitoring Stajni
Stajnia Wygoda
LEX HIPPICA
SO Sieraków
Jagodne
Cichondressage