Get Adobe Flash player

Grafitowe misterium

Agnieszka Hyjek

Szanowni Państwo!

Patrząc na rozmazaną po niebie szarość wydaje się, że zimno nie ustąpi nigdy, a bezwstydnie odsłonięty brud został zapomniany nawet przez nadzieję.
Klucząc ostatnio po mieście, przypadkiem zupełnie odnalazłam motyw dla mojej kolejnej opowieści, a przypadek ów spowodował wybuch wiosny i… nadziei właśnie. Pchnięte od niechcenia drzwi sklepu z ramami do obrazów i kartkami pocztowymi − niezwykłego jak jego właścicielka − zmieniły w jednej sekundzie plany co do obiektu rozważań. Bezwiednie zdjęta ze stojaka niepozorna karteczka w kolorze ecrú, podarowana przez właścicielkę stała się upominkiem wiosennym dla nas wszystkich.

Ten niepozorny kartonik ze śladami muzealnych pieczęci i sygnowany przez jednego z najbardziej frapujących malarzy końca XIX wieku, wielkiego ekscentryka i niezaprzeczalnie geniusza, przedstawia tylko szkic; szarości r o z m a z a n e po płaszczyźnie… Jednak nie dajmy się zwieść pozorom − ani późno nadchodzącej wiosny, ani lakonicznego rysunku, gdyż on ukazuje nie tylko postać pięknego konia, lecz zdradza też rękę mistrza. Okazuje się, że nie zawsze ukończone dzieło jest najciekawsze jako zwieńczenie pracy twórczej i nie ono przesądza o klasie twórcy.
Dzieło ukończone możemy podziwiać, chwalić czy skrytykować. Jednak zawsze oglądanie przypomina trochę konsumowanie złożonego dania, o którym tak naprawdę nic nie wiemy poza tym, jak pachnie i smakuje. Wielu to wystarcza, ale nie wszystkim.

Jest to fragment artykułu, aby przeczytać pełny tekst zapraszamy do zakupu kwartalnika „Hodowca i Jeździec” Rok IV nr 2 (9) 2006.
Pismo dostępne jest w Okręgowych / Wojewódzkich Związkach Hodowców Koni, Biurze PZHK, za pośrednictwem prenumeraty oraz w wybranych sklepach jeździeckich.Partner przy wydawaniu pisma
Prenumerata "Hodowcy i Jeźdźca" w wyjątkowej cenie! Teraz tylko 44 zł rocznie zamiast 75,96 zł.
Prenumerata "HiJ" się opłaca!

Reklama:

Ubezpieczenia
Ubezpieczenia
Monitoring Stajni
Stajnia Wygoda
LEX HIPPICA
SO Sieraków
Jagodne
Cichondressage