Connect with us

Finał huculskich zmagań

Hodowla

Finał huculskich zmagań

Paulina Peckiel

Jesienna impreza w Regietowie to od kilku lat finał „sportowych” zmagań koni huculskich. Już po raz drugi konie startujące w Ogólnopolskim Czempionacie Hodowlanym i Użytkowym wybrane były na podstawie rankingu eliminacyjnego. Ostatecznie spośród 97 koni, które od maja do początków września wzięły udział w którymkolwiek z 9 konkursów eliminacyjnych, 38 przyjechało do Regietowa.

Spośród 9 przedstawionych ogierów tym razem znacznie wyróżniał się gniady FRYDERYKO (Okoń – Fajka po Rewir) hod. i wł. Wojciecha Krzyżaka z Porąbki Iwkowskiej. Dopiero teraz, w wieku 6 lat ogier dojrzał, zmężniał i pokazał na co go stać. Pięknie wypielęgnowany, błyszczący złotem, a co najważniejsze bardzo typowy zasłużenie uznany został przez Komisję Czempionem, mimo iż w ocenie płytowej ustępował gniademu PUSZKAROWI (Sonet – Pielnia po Rygor) o cały punkt. Puszkar, wyhodowany przez ZDIZ Odrzechowa, a będący własnością Józefa Babisia z Jarosławia, obdarowany został przez Komisję maksymalną notą za typ (4 x 10pkt). Budzi on jednak wiele emocji, ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników i jak widać nie wystarczy być pięknym i dzielnym oraz spłodzić piękne i dzielne potomstwo, żeby móc niepodzielnie królować wśród huculskich reproduktorów. Trzecim koniem wśród ogierów został gładyszowski kary POWIEW (Hroby XXI-50 – Powiastka po Margiel). Co ciekawe, cała wspomniana trójka wywodzi się z rodu Hrobego…
Trzeba wspomnieć, że kilka ogierów uzyskało znacznie wyższą notę, niż podczas eliminacji. Przykładem może być gniadosrokaty og. Tuhaj-Bej (Puszczyk – Terka po Trop), hod. F. Żura, wł. pp. Żurawiczów z Bukowej Małej. Komisja doceniła głównie jego dobre chody.
Do oceny w następnej klasie Czempionatu stanęły 24 klacze, w większości typowe, choć czasem z pewnymi błędami budowy. Komisja w swych ocenach za najbardziej typową uznała 11-letnią gniadosrokatą kl. FIGA (Wabigon – Fama po Jaśmin), hod. Stanisława Myślińskiego, a własności M. Janczyk. Poprawnie i mocno zbudowana, bardzo żeńska i przejawiająca cechy dojrzałej matki, straciła jednak trochę w ruchu i ostatecznie zajęła dopiero 6. lokatę. Czempionką wybrana została młodziutka jeszcze córka wiceczempiona – gniada OLEŚNICA (Puszkar – Olszanica po Rygor), hod. i wł. Józefa Babisia. Wysoko oceniona za odziedziczony po ojcu typ (2 x 10 pkt), a także kondycję, pielęgnację i prezentację (3 x 10 pkt), pokazała bardzo dobry kłus i „łapiącą za oko” żeńskość. Trzeba jednak przyznać, że klaczy brakowało „świeżości” i można było wypatrzeć oznaki trudów całego sezonu. Zupełnie inaczej całoroczny wysiłek zniosła wiceczempionka pokazu – kl. LUTNIA (Baca – Lira po Jaśmin), hod. Janusza Szota, a własności córki Magdaleny Szot. Klacz w trakcie sezonu zyskała odpowiednią kondycję, podczas oceny płytowej pokazała świetny stęp, a dodatkowo zyskała podczas nienagannej prezentacji. Trzecie i czwarte miejsce w tej stawce zajęły dobrze ruszające się gniadosrokata BORÓWKA (Wangar – Nida po Nieszczun), hod. i wł. pp. Żurawiczów oraz gładyszowska POKORA (Piaf – Pepsi po Rewir).
Jak co roku klasyfikacja Ogólnopolskiego Czempionatu Użytkowego obejmowała wyniki 3 konkurencji: oprócz oceny płytowej, także rajdu wytrzymałościowego oraz tradycyjnej ścieżki huculskiej. Wszystkich zainteresowanych wynikami tych konkurencji, jak i całego Czempionatu, zapraszam na stronę internetową www.pzhk.pl. A teraz kilka wątpliwości, które dotyczą zarówno Czempionatu, jak i samych eliminacji:

Jest to fragment artykułu, aby przeczytać pełny tekst zapraszamy do zakupu kwartalnika „Hodowca i Jeździec” Rok V nr 4 (15) 2007 / Rok VI nr 1 (16) 2008.
Pismo dostępne jest w Okręgowych / Wojewódzkich Związkach Hodowców Koni, Biurze PZHK, za pośrednictwem prenumeraty oraz w wybranych sklepach jeździeckich.

Więcej w Hodowla

W ostatnim numerze

HiJ nr 80 - okładka

Hodowca i Jeździec Rok XXII Nr 1 (80) Zima 2024

Wydawca

Polski Związek Hodowców Koni

Reklama

Tofi Horses
Pets Diag
Tofi Horses
eHorses
Purina
Equishop
Energys
De Heus Polska
Equishop
Cavalor
Smarthorse

Artykuł sponsorowany

RSS Aktualności ze strony PZHK

RSS Aktualności ze strony Teraz Polskie Konie

Ostatnie wpisy

Na górę