Get Adobe Flash player

Zdrowie i wterynaria

Piroplazmozy koni – czy mamy się czego obawiać?

tekst: dr hab. n. wet. Marta Siemieniuch, Stacja Badawcza IRZiBŻ PAN w Popielnie

Piroplazmozy koni (ang. equine piroplasmosis), jeszcze do niedawna nie stwierdzane u koni na terenie Polski, stają się coraz większym problemem w hodowli. Czytaj dalej »

Garść informacji o sianokiszonce

Joanna Ślachetka

Na zjedzenie 1 kg paszy treściwej koń poświęca około 10 minut, na 1 kg paszy strukturalnej około 40–50 minut. W przypadku paszy treściwej w bardzo krótkim czasie następuje pobór wysokoenergetycznego pożywienia, na co koński układ trawienny nie jest wystarczająco przygotowany, a koń poświęca znacznie mniej czasu na przeżuwanie. Czytaj dalej »

Selen – jego znaczenie w żywieniu koni

mgr inż. Marcin Różewicz,
Katedra Żywienia Zwierząt i Gospodarki Paszowej, UPH Siedlce

Żywienie jest jednym z najważniejszych aspektów hodowli koni, ponieważ do prawidłowego funkcjonowania organizmu oraz zachowania zdrowia ważne jest dostarczenie wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Czytaj dalej »

Czar dotyku – relacja z kursu masażu koni

Karolina Kącka

Chęć rozwoju oraz pragnienie lepszego zrozumienia moich czterokopytnych podopiecznych skłoniły mnie do zapisania się na kurs masażu sportowego koni I stopnia prowadzonego przez dr Marię Soroko. Czytaj dalej »

Tajemna moc akupunktury

Karolina Kącka

Leczenie ze znajomością zasady yin-yang, a także teorii pięciu przemian z uwzględnieniem energii życiowej qi… czy po prostu działanie igłami na punkty spustowe zgodnie z tradycyjną medycyną chińską…? Czytaj dalej »

Złe siodło = zły koń, cz. 2. Dopasowanie siodła

Karolina Kącka

Pokryte cielęcą skórą z ozdobnym motywem, lekkie, eleganckie…
Takimi priorytetami w wyborze siodła kieruje się większość jeźdźców. A czym kierowałby się Twój koń, gdyby również miał sposobność wyboru? Czytaj dalej »

Kosmetyczka w zagrodzie

Tekst i zdjęcia: Martyna Wolska i Ewa Jastrzębska

W celu propagowania koni zimnokrwistych organizowane są różnego rodzaju pokazy i czempionaty. Duża liczba koni biorących w nich udział jest najlepszym miernikiem powodzenia tych imprez wśród hodowców. Wciąż jednak istnieją rozbieżności na temat przygotowania konia do wystawy. Nie wszyscy hodowcy zdają sobie sprawę, że czas poświęcony na jego przygotowanie i pielęgnację ma odbicie w liczbie punktów przyznawanych przez komisję oceny. Dlatego w tym artykule dajemy wskazówki dotyczące przygotowania zwierzęcia do pokazu. Czytaj dalej »

Stosowanie substancji semiochemicznych w celu poprawy dobrostanu i modulowania behawioru u koni

prof. Patrick Pageat IRSEA, tłumaczenie: Aleksandra Żuraw

Na przestrzeni ostatnich pięćdziesięciu lat ludzie żyjący w krajach uprzemysłowionych zaczęli wykazywać większą troskę o dobrostan zwierząt. Ewolucja doprowadziła do dramatycznych społecznych, etycznych, politycznych i regulacyjnych modyfikacji. Europa odgrywa istotną rolę w rozwoju i propagowaniu dobrostanu zwierząt hodowlanych i koni. Czytaj dalej »

Koniczyna biała

Roman Roszkiewicz

Wszyscy ją znają. Dziko rosnąca. Wysiewana na użytki zielone. Jej białe kwiatostany od wczesnej wiosny do późnej jesieni dają pożytek pszczołom. Utrapienie miłośników zadbanych trawników. Cenna pasza dla producentów mleka. Czytaj dalej »

Najczęstsze problemy jamy ustnej koni

lek. wet. Michał Dziekański

Jama ustna stanowi początek przewodu pokarmowego. To w niej dochodzi do rozdrobnienia pokarmu, przemieszania go ze śliną i formowania kęsów, które następnie są przełykane. Czytaj dalej »Partner przy wydawaniu pisma
Prenumerata "Hodowcy i Jeźdźca" w wyjątkowej cenie! Teraz tylko 44 zł rocznie zamiast 75,96 zł.
Prenumerata "HiJ" się opłaca!

Reklama:

Ubezpieczenia
Ubezpieczenia
Monitoring Stajni
Stajnia Wygoda
LEX HIPPICA
SO Sieraków
Jagodne
Cichondressage