Get Adobe Flash player

Wolna trybuna

Zamiast wstępu

„Chleb karmi moje ciało,
koń karmi moją duszę”

– napisał Michał w jednym ze swoich wstępniaków.

Czytaj dalej »

Się dzieje

Michał Wierusz-Kowalski, Redaktor Naczelny

Pięknie jechał Kamil Grzelczyk parkur Grand Prix podczas CSIO5* w Sopocie. Pięknie pokonywał kolejne trudne zadania i sekwencje przeszkód. Pięknie, z dużym wyczuciem, świadomie – wszystko za sprawą wspaniałego siwego Wibaro, który dumnie bronił honoru rodzimej hodowli. Czytaj dalej »

Apolityczne wzloty i upadki?

Michał Wierusz-Kowalski, Redaktor Naczelny

Nigdy jeszcze aż tyle nie mówiło się o koniach. Pierwszy kwartał bieżącego roku był dla „końskiej sprawy” rekordowy. Media wszelkiego autoramentu zasypały nas tematyką hipologiczną. Nic tylko się cieszyć, prawda? Czytaj dalej »

Łza się w oku kręci

Michał Wierusz-Kowalski, Redaktor Naczelny

Jak uczcić 12 dekad polskiej hodowli? Wszyscy zadawaliśmy sobie to pytanie w jubileuszowym dla PZHK roku. I trema rosła wraz z upływem dni przybliżających nas do grudniowej Cavaliady, kiedy zaplanowano szereg atrakcji mających uświetnić finał obchodów. Gwoździem programu był jednak bardzo trudny projekt – autorski spektakl 120 lat biało-czerwonych koni… – z uwagi na udział w nim 120 koni i po wielekroć więcej ludzi. Czy stanęliśmy na wysokości zadania? Czytaj dalej »

Alchemia myśli hodowlanej

Michał Wierusz-Kowalski, Redaktor Naczelny

Nie o odkrycie kamienia filozoficznego, ergo transmutację ołowiu w złoto tu chodzi; wszak konie są z krwi i kości. Równie daleko nam do poszukiwań panaceum na choroby wszelakie oraz eliksiru nieśmiertelności. Choć tę ostatnią może w przenośni zapewnić sztafeta pokoleń gotowa dbać o spuściznę przodków i rozwijać to, co im w spadku przypadło. Do tak cudacznych dywagacji skłania mnie święto 120-lecia istnienia Polskiego Związku Hodowców Koni. Czytaj dalej »

Tradycja droższa pieniędzy

Michał Wierusz-Kowalski, Redaktor Naczelny

Takiej wiosny polskie jeździectwo jeszcze nie miało. Na przełomie maja i czerwca odbyło się aż siedem imprez międzynarodowych, w tym pierwszy raz w historii 5-gwiazdkowe CSIO w Sopocie czy pięknie kontynuowane 4-gwiazdkowe zawody w Poznaniu. Chyba nigdy nie było u nas tylu pieniędzy do wygrania, ergo nagromadzenia gwiazd światowej ekwitacji skorych coś uszczknąć dla siebie z tego ponad miliona euro (sumując wszystkie pule nagród z kolejnych turniejów). Oczywiście to zarówno dla gospodarzy, organizatorów, sponsorów, jak i kibiców wielkie wydarzenia, ale i dla Polski prestiż oraz doskonała okazja do promowania kraju. Jest więc z czego się cieszyć i z optymizmem patrzeć w przyszłość. Czytaj dalej »

Naście dekad, dobry początek

Michał Wierusz-Kowalski, Redaktor Naczelny

Oj, będzie nam słodko, tyle tortów niebawem do skosztowania. Urodziny obchodzić będzie m.in. warszawski Pałac Kultury i Nauki; w czerwcu upłynie 60 lat, kiedy ów architektoniczny symbol przyjaźni (zwany przez obcokrajowców solidnym kościołem) został oddany ku obywatelskiemu pożytkowi. Będziemy również świętować minione 90 lat działalności Polskiego Radia; 1 lutego 1925 roku wyemitowało ono pierwszą audycję. A dla Polskiego Związku Hodowców Koni bieżący 2015 jest jubileuszem 120 lat zorganizowanej hodowli koni na ziemiach polskich.
Czytaj dalej »

Życzenia się spełniają

Michał Wierusz-Kowalski, Redaktor Naczelny

Miniony rok obfitował w wiele znaczących dla środowiska hodowlano-jeździeckiego wydarzeń. Trudno je wszystkie w dwóch słowach streścić, ale… Czytaj dalej »

Odnaleźć sens

Michał Wierusz-Kowalski, Redaktor Naczelny

Duma i zazdrość. Takie uczucia towarzyszyły mi ostatnio, kiedy oglądałem zwycięski dla Polaków mecz finałowy w piłce siatkowej. Nasi chłopcy tworzyli imponujący monolit – twardy, skonsolidowany, doskonały gatunkowo materiał, solidny jak skała. Dumny byłem, że mamy właśnie taką drużynę, która mimo ogromnej presji sięgnęła po złoto Mistrzostw Świata, łamiąc brazylijski monopol na sukces w tej dyscyplinie. Czytaj dalej »

Partner karmiczny

Michał Wierusz-Kowalski, Redaktor Naczelny

Doprawdy nie wiem, od czego zacząć. Nawet w telegraficznym skrócie trudno zrelacjonować mnogość rzeczy, które wokół nas, koniarzy, się dzieją. Edito tego nie pomieści, więc zaledwie na kilka wątków zwrócę uwagę, a resztę może dopowie niniejsze wydanie gazety. Czytaj dalej »Partner przy wydawaniu pisma
Prenumerata "Hodowcy i Jeźdźca" w wyjątkowej cenie! Teraz tylko 44 zł rocznie zamiast 75,96 zł.
Prenumerata "HiJ" się opłaca!

Reklama:

Ubezpieczenia
Ubezpieczenia
Monitoring Stajni
LEX HIPPICA
SO Sieraków
Jagodne
Cichondressage