Get Adobe Flash player

Sport i wyścigi

Aby język giętki…

tekst: Jan Skoczylas

Zapewne spodziewacie się, że rzecz będzie o akceptacji kiełzna, o pomocach jeździeckich. Będzie, ale później. Zacznę od spraw tylko pozornie niejeździeckich. Czytaj dalej »

Trening młodych koni

tekst: Adam Jończyk, rysunki: Ludwik Jończyk

Zarys podstawowego treningu w konkursach ujeżdżenia, skoków przez przeszkody, wszechstronnego konkursu konia wierzchowego i zaprzęgów jednokonnych. Czytaj dalej »

Jeździectwo powszechne podstawą przemysłu konnego

Daniel Zawadzki – przewodniczący Komisji Jeździectwa Powszechnego

Jeździectwo jest dziś zarówno dyscypliną sportową, jak i turystyczno-rekreacyjną. Od kilkunastu lat rośnie zainteresowanie rekreacją konną. Dowodem jest rosnąca liczba stajni i gospodarstw agroturystycznych w pobliżu dużych miast. Czytaj dalej »

Prawdziwa zmiana

Wojciech Jachymek

W gremiach Związku wielokrotnie powtarzaliśmy i odmienialiśmy hasło „zmiana”. W ciągu ostatnich kilku miesięcy miałem okazję uczestniczyć w wielu dyskusjach i konsultacjach na temat dalszego biegu spraw Związku czy regulacji potrzebnych dla jego sprawnego funkcjonowania i rozwoju.

Czytaj dalej »

Brzytwa czy klawiatura?

*Redakcja przeprasza, za błąd w wersji drukowanej podpisu pod zdjęciem. Prawidłowy podpis znajduje się na stronie.


Jan Skoczylas

Jeździec i koń nawiązują relację. Im większe wyzwania, tym bardziej oczywiste, że relacja może bywać burzliwa. Dotyczy to wszystkich długotrwałych związków między żywymi istotami. Co sprawia, co daje największe szanse, że relacja nie będzie toksyczna? Trzy rzeczy: dojrzałość osobników (przynajmniej jednej ze stron), asertywność i komunikacja.

Czytaj dalej »

Mistrzostwa Polski Młodych Koni w ujeżdżeniu

Wacław Pruchniewicz

W dyscyplinie ujeżdżenia w dwa tygodnie po mistrzostwach Polski seniorów rozgrywane są zwykle Mistrzostwa Polski Młodych Koni. Ten odstęp czasowy wymuszony jest przyczynami organizacyjnymi – w MP i MPMK bardzo często biorą udział te same osoby, występujące w charakterze jeźdźców bądź trenerów. Udział w MP zakłóca nieco tryb przygotowań młodych koni, często dochodzi do tego dość długi transport na miejsce zawodów i z powrotem. Czytaj dalej »

Jaki będzie następny krok?

Marek Szewczyk

Podsumowanie sportowej części poznańskiej Cavaliady wypada zacząć od najważniejszej konkurencji, czyli od skoków. Na 13 konkursów zawodów 3-gwiazdkowych Polacy wygrali siedem samodzielnie, a ten ósmy, czyli potęgę skoku, ex aequo. Czytaj dalej »

Derby – najważniejsza gonitwa na świecie

Jarosław Koch

Derby w Epsom to najważniejsza gonitwa na świecie. Historia tego wyścigu jest nierozerwalnie związana z rasą koni pełnej krwi angielskiej. Czytaj dalej »

Jak cię widzą tak cię piszą

Jan Skoczylas

Jeździectwo to sztuka wizualna. Czemu zaprzeczy większość jeźdźców. Bo jak to? Przecież wszystko polega na wyczuciu, zmyśle dotyku, równowagi i kinestezji. Z punktu widzenia wykonawcy to prawda. Ale z punktu widzenia odbiorcy? Czytaj dalej »

Etapy szkolenia w jeździectwie metodą LTAD

Grażyna Hucz

Wiele kursów dla instruktorów w Polsce coraz lepiej przygotowuje do pracy pod względem merytorycznym. Mamy spory dostęp do informacji, wiemy, czego uczyć i jak to powinno wyglądać. Problem pojawia się na ujeżdżalni, często po skończonym kursie instruktorzy zostają pozostawieni sami sobie. Dobrze jeśli mają w klubie instruktora, na którym mogą się wzorować, niestety często pracują samodzielnie, bez nadzoru. Czytaj dalej »Partner przy wydawaniu pisma
Prenumerata "Hodowcy i Jeźdźca" w wyjątkowej cenie! Teraz tylko 44 zł rocznie zamiast 75,96 zł.
Prenumerata "HiJ" się opłaca!

Reklama:

Ubezpieczenia
Ubezpieczenia
Monitoring Stajni
LEX HIPPICA
SO Sieraków
Jagodne
Cichondressage