Get Adobe Flash player

Koń a ekologia

Opowiadania z końmi w roli głównej

inż. Martyna Wolska, dr inż. Ewa Jastrzębska
Katedra Hodowli Koni i Jeździectwa UWM Olsztyn

Warto się zastanowić, czy użytkowanie koni roboczych to przeżytek i zacofanie, czy może jednak wspaniała tradycja, dbałość o środowisko oraz jakość żywności. Pierwszym powodem użycia koni może być kwestia ekonomiczna. W małych, rodzinnych gospodarstwach wykorzystanie koni roboczych jest dużą oszczędnością w porównaniu z pracą traktorów. Międzynarodowe badania potwierdzają także, iż pracę z koniem wykonuje się dokładniej, lepiej i z korzyścią dla zdrowia. Czytaj dalej »

Dzieci i konie na zielono

Danuta Jagodzińska

Przyjechały dzieci z miasta na wieś, a tu… konie! Ledwo dzieci wysiadły z autokaru, puściły się biegiem pod ogrodzenie końskie! Część karnie ustawia się w pary, ale pokusa podbiegnięcia do koni i samodzielnego doświadczenia czegoś niezwykłego jest przeogromna. Zwłaszcza że po drugiej stronie zgromadziły się równie zaciekawione konie. Czytaj dalej »

Koń źródłem naturalnej energii

prof. Ryszard Kolstrung
Katedra Hodowli i Użytkowania Koni Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie

Koń pracujący w polu lub ciągnący niewielki wóz to obrazek, któremu można przypisać dwa przeciwstawne komentarze. Jeden – negatywny – to prezentacja zacofania polskiej wsi i biedy rolnika, niestety zbyt często wykorzystywany przez media. Drugi – pozytywny – to podkreślenie zachowania tradycji, pracy zgodnej z naturą i metod upraw w pełni ekologicznych. Czytaj dalej »

Próby dzielności koni zaprzęgowych – anachronizm czy konieczność?

Marian Kaproń, Wiesław Niewiński

Jeśli chcemy mieć łagodne, spokojne i chętne do pracy konie zimnokrwiste, musimy je odpowiednio selekcjonować. Próby zaprzęgowe doskonale służą temu celowi. Warto je modyfikować i doskonalić. Czytaj dalej »

U nas terapeutami są konie

Piotr Dzięciołowski

Pojęcie hipoterapia kojarzy się przede wszystkim z leczeniem pacjentów z porażeniem mózgowym, dotkniętych autyzmem, upośledzonych umysłowo… Mało kto wie, że konną terapię stosuje się również narkomanom i alkoholikom, także niedostosowanym społecznie, przebywającym w zakładach odosobnienia. Czytaj dalej »Partner przy wydawaniu pisma
Prenumerata "Hodowcy i Jeźdźca" w wyjątkowej cenie! Teraz tylko 44 zł rocznie zamiast 75,96 zł.
Prenumerata "HiJ" się opłaca!

Reklama:

Ubezpieczenia
Ubezpieczenia
Monitoring Stajni
Stajnia Wygoda
LEX HIPPICA
SO Sieraków
Jagodne
Cichondressage