Get Adobe Flash player

Historia i sztuka

WAHO i wiadro kawioru

tekst: Jerzy Milczarek

Gdy zimowa aura sprzyja tęsknocie za słońcem i ciepłem lata, powracam wspomnieniami do gorącej hiszpańskiej Sewilli. I mimo iż w tym roku minie 45 lat od tamtych wydarzeń, pamiętam tę delegację tak, jakby to miało miejsce zaledwie wczoraj. A wszystko za sprawą splotu okoliczności i zdarzeń mających miejsce późną wiosną 1972 roku w Hiszpanii… Czytaj dalej »

Ku doskonałości

Andrzej Novák-Zempliński

Czwarta edycja Międzynarodowego Konkursu Tradycyjnego Powożenia w Książu odbyła się w dniach 23–24 lipca pod honorowym patronatem Anny Zalewskiej, Minister Edukacji Narodowej. Czytaj dalej »

Rodzina, ach rodzina!

Piotr Dzięciołowski

Tomasz Biernawski – człowiek od koni i militariów w polskim filmie, bywa scenografem i dekoratorem, kolekcjoner sprzętu jeździeckiego – Współtworzył około stu obrazów, pracował m.in. na planie Quo vadis, Ogniem i mieczem, Starej baśni, Bitwy Warszawskiej. Niniejszy tekst opowiada o jego jeździeckich doświadczeniach, które zdobywał w USA blisko czterdzieści lat temu. Materiał ten jest jednym z rozdziałów przygotowywanej do druku książki Piotra Dzięciołowskiego Tomasz Biernawski – Wielki Koniuszy Polskiego Filmu. Czytaj dalej »

Księżna Daisy von Pless i konkursy tradycyjnego powożenia w Książu

Andrzej Novák-Zempliński

W tym roku Polskie Towarzystwo Powozowe organizuje czwarty już Międzynarodowy Konkurs Tradycyjnego Powożenia na zamku Książ.

Czytaj dalej »

Koniu krzywy, koniu siwy

Hanna Łysakowska
Dział Hipologii Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa

Koń, konie – to słowa, których każdy redaktor branżowego pisma unika jak ognia. Zwłaszcza w tytułach. Bo koni jest tu pełno. Koni pięknych, koni szlachetnych, koni szybkich, koni skocznych, koni pracujących, koni towarzyszących nam w pracy i w zabawie. Rzadziej pojawiają się konie stare, a jeżeli, to w dramatycznych apelach o pomoc.

Czytaj dalej »

Bez precedensu… Kadryl w Laponii

Jerzy Milczarek

Zima 1975/76 roku w Helsinkach była wyjątkowo mroźna. Ciepły budynek, architekturą przypominający willę, notabene w willowej dzielnicy Helsinek – Kulosaari, gdzie mieści się (do dziś) Biuro Radcy Handlowego polskiej ambasady, stwarzał poczucie komfortu i nastrajał optymistycznie, mimo bardzo krótkiego dnia o tej porze roku i śniegu po pas. Czytaj dalej »

Sztuka Jarockich

Urszula Sikorska

Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Warszawie już niebawem zaprezentuje wystawę czasową sztuki współczesnej, której przedmiotem będą dwie tradycyjne dziedziny sztuk plastycznych – malarstwo i rzeźba. Cóż zatem wyjątkowego w kolejnym pokazie prac, na pozór nieróżniącym się zbytnio od obowiązujących kanonów współczesnych galerii malarstwa polskiego? Czytaj dalej »

III Międzynarodowy Konkurs Tradycyjnego Powożenia w Książu

Andrzej Novák-Zempliński

Po trzecim, również udanym konkursie w Książu, myślę, że można już mówić o utrwaleniu tradycji corocznych spotkań pasjonatów tradycyjnego powożenia w Polsce. Myślę też, że sama idea uzyskała już pewien stopień dojrzałości w rozumieniu istoty tego zjawiska i jest na dobrej drodze do tego, by polskie konkursy były na porównywalnym poziomie z tymi organizowanymi w Europie Zachodniej. Czytaj dalej »

120 lat Polskiego Związku Hodowców Koni

Zbigniew Jaworski

Kończący się rok 2015 jest dla hodowców koni rokiem wyjątkowym, bo świętujemy jubileusz – 120 lat Polskiego Związku Hodowców Koni. Czytaj dalej »

Na jakim koniu jeździł Święty Jerzy?

Aleksandra Jaworowska

Świętego Jerzego za swego patrona uważają nie tylko Anglicy, którzy jego wizerunek umieścili na Orderze Podwiązki – trzecim co do ważności odznaczeniu brytyjskim. W różnych okresach był lub jest patronem wielu krajów, m.in. Francji, Rosji, Litwy, Gruzji, Szwecji, Holandii, Bośni, a także rycerzy i żołnierzy oraz rzemieślników wytwarzających broń. Czytaj dalej »Partner przy wydawaniu pisma
Prenumerata "Hodowcy i Jeźdźca" w wyjątkowej cenie! Teraz tylko 44 zł rocznie zamiast 75,96 zł.
Prenumerata "HiJ" się opłaca!

Reklama:

Ubezpieczenia
Ubezpieczenia
Monitoring Stajni
Stajnia Wygoda
LEX HIPPICA
SO Sieraków
Jagodne
Cichondressage